Proizvodi Italije: kako razlikovati DOP oznaku od imitacije?

 Kao što smo već videli u jednom od prethodnih postova, kako italijani klasifikuju svoja vina sa DOC i DOCG oznakama, oni isto tako sertifikuju i hranu iz Italije sa oznakom DOP. Ova oznaka vam garantuje, da ono što jedete nije imitacija, već lokalna italijanska poslastica. Ukoliko vam se ukaže prilika da konzumirate proizvode sa ovom oznakom, znajte da uživate u najautentičnijim ukusima Italije.

DOP je skraćenica od Denominazione di Origine Protetta, u prevodu Zaštićena oznaka poreklom. Oznaka DOP potrošaču daje obećanje i garanciju, da su hranu proizvodili domaći farmeri i zanatlije koristeći tradicionalne metode. Po njemu, proizvodi moraju da se uzgajaju lokalno i pakuju. Proizvodi zaštićeni ovom oznakom, obično znače i veću cenu, ali ujedno znače i najbolji kvalitet.

Da bi neki proizvod dobio DOP priznanje, reguliše se svaki korak, od proizvodnje do pakovanja. Ali, to nije jedina oznaka koja se može naći na italijanskim proizvodima. Takođe, mogu se naći i proizvodi sa oznakom IGP Indicazione Geografica Protetta, odnosno oznaka geografske zaštite. Ova oznaka nije toliko stroga koliko i DOP i ona prati hranu do samo jedne faze proizvodnje.

Ako želite zaista da probate autentičnu italijansku hranu, a ne njene imitatore, morate obratiti pažnju na crvenu i žutu etiketu DOP, koja uvek uključuje serijski broj. A evo i nekih namernica sa ovom oznakom:

Mozzarella di bufala ( Campania i Lazio ). Više je kremasta od mocarele napravljena od kravljeg mleka i predstavlja pravu italijansku poslasticu. Samo određene marke ovog proizvoda nose oznaku DOP, a postoje i druge, koje nisu nužno napravljene na tradicionalan način.

Balsamic vinegard ( Emilia Romagna ). Balzamiko sirće Modene i Emilije Romanje, ima gustu konzistenciju i bogatiji ukus od većine drugih sirćeta na tržištu i može da odleži preko dvanaest godina.

Paradajz San Marzano ( Campania ). Dug oblik i gorko sladak ukus i bere se ručno. Kasnije se usitnjava i konzerviran je.

Maslinovo ulje ima najveći broj DOP sorti i dolazi iz različitih italijanskih regiona. Neki regioni imaju čak i višestruka DOP ulja iz različitih područja. Ulja sa ovom oznakom, razlikuju se po ukusu, boji i robusnosti. Imaju nisku kiselost i prave se od tek ubranih maslina.

Bosiljak ( Liguria ), veruje se da najbolji bosiljak dolazi iz Đenove, pa i ne treba da čudi što je upravo ta oblast poznata po pesto sosu.

Parmigiano Reggiano ( Emilia Romagna, Lombardia ) mladi tvrdi sir koji je neopohodno da odleži najmanje šesnaest meseci. Savršeno se kombinuje uz voće ili testeninu.

Prosciutto, mnogobrojne su sorte pršute, a razlikuju se po zadimljenosti, starosti i boji. DOP sorte potiču iz Modene, Parme, Toskane, Carpegna, Veneto i San Daniel.



Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Kako da peglanje veša postane prava zabava?

Šta posetiti na Zlataru?

Calilo Hotel: Luksuzni raj ostrva Ios