🎄 Blogžić #10: Napitak drevnih Maja - Topla čokolada!
Čaj, kuvano vino i topla čokolada, neophodni su sastojak svake zime. Veruje se da je prvi čokoladni napitak stvoren još pre 2.500 do 3000 godina i da su ga stvorile Maje. Nakon što je iz Meksika unet u Novi svet, ovo piće je postalo popularno i u Evropi.
Njeno konzumiranje se raširilo po čitavom svetu i može se naći u nekoliko varijanti. Sve do 19.veka se koristila u medicini za lečenje bolesti jetre i želuca. U Latinskoj Americi, topla čokolada podrazumeva začinjenu čokoladu i naziva se Chocolate para mesa, dok se u SAD-u konzumira kao blagi vrući kakao. Cioccolata calda se služi u Italiji, dok u Španiji možete probati Chocolate a la taza.
Kao što smo već napomenuli, nastanak tople čokolade se prepisuje Majama. Tada se ovaj čokoladni napitak služio hladan. Oni bi samleli zrna kakaa u pastu i pomešali ih sa vodom, kukuruznim brašnom i čili papričicama. Da bi dobili gustu penu, oni su smesu presipali napred-nazad iz šolje u lonac.
Nakon uvođenja u Evropu, topla čokolada je predstavljala luksuzni napitak, jer je čokolada u to vreme bila skupa, pošto su zrna kakaa rasla samo u Južnoj Americi. Tek u ovom periodu kada je stupila na tlo Evrope, čokolada je počela da se služi kao slatki napitak.
1828.godine razvijena je prva mašina za proizvodnju kakao praha u Holandiji. Presa je odvajala masni kakao puter od zrna kakaa i nastajao je kakao prah. Od njega se pravila topla čokolada. Tada je nastalo nešto mnogo značajnije, a to je čvrsta čokolada. Tada termin čokolada nije se odnosio na piće nego na čvrstu čokoladu, tako da je 1847. godine nastala prva čokoladica.
A sada trk po svoju verziju tople čokolade i uživajte u ovim hladnim večerima. Ali najslađe je kada tu istu čokoladu podelite sa voljenim osobama.
Comments
Post a Comment