🎄 Blogžić #12: Božićne tradicije i simboli - kako je nastala Božićna čestitka?
Božić i Nova godina podrazumevaju kićenje jelke, čestitke, Deda Mraza i razne druge simbole i tradicije koje se prenose se kolena na koleno. A kako su nastali svi ovi običaji i simboli, upoznaćemo se tokom ove nedelje iz dana u dan.
Božićna čestitka, nešto što u poslednje vreme polako nestaje. Sve te lepe ukrasne kartice, pisanje poruke na njima ručno, lepljenje markice i čekanje da stigne na kućnu adresu, u novije vreme zamenjuje obična poruka na viberu, whats up ili nekoj drugoj platformi.
1843. godine, Sir Henry Cole, državni službenik u Londonu, bio je inicijator običaja vezanog za slanje Božićnih čestitki. Osmislio je ideju i sa svojim prijateljem koji mu je pomogao da dizajnira, prodali su prvu čestitku za 1 šiling. Čestitka je imala tri panela, spoljna dva su prikazivala ljude ljude koji se brinu za siromašne, a na središnjem delu je bila porodica koja je imala veliku božićnu večeru. Tom prilikom je prodato 1000 čestitki, iako se mnogima nije svidelo što na njima dete pije vino.
Kako su se poboljšale metode štampanja, čestitke su postale sve popularnije i od 1860.godine su se proizvodile u velikom broju. 1870.godine, pala je i cena slanja pošiljke. Na prvim čestitkama su obično bile snežne idile i Isusovo rođenje. Poštari koji su ih raznosili, nazivali su se "Robin poštari" zbog crvenih uniformi.
1840-ih su se pojavile i u SAD-u, ali su pošiljke bile jako skupe, te mnogi nisu mogli da ih priušte. Prvu personalizovanu čestitku je poslala svojim prijateljima i porodici Eni Oukli 1891.godine, kada je bila u Škotskoj. Na toj čestitki je bila njena fotografija.
Kao što sam napomenula, slanje čestitki sve više bledi, te se uglavnom može primetiti da ih na ulici prodaju neke humanitarne organizacije da prikupe novac.
Pre nego što ove godine kliknete SEND na viberu ili bilo gde, razmislite da umesto toga drage osobe obradujete sa dobrom starom čestitkom, ručno pisano posebno za te osobe. Što da ne, izmamite nekome osmeh na lice.
Photo: @countryliving.com |
Photo: @thefactsite.com |
Comments
Post a Comment