🎄Blogžić #12: Božićna tradicija i trpeza u Velikoj Britaniji
U Velikoj Britaniji, Božić i božićna jelka su velika stvar, te porodice slave Božić zajedno i uživaju u otvaranju poklona. O tome koliko vole jelke, govori i činjenica da u nekim kućama, čak i dve budu ukrašene. Prilikom njenog ukrašavanja, cela porodica učestvuje u procesu. Božićnu jelku je popularizovao princ Albert, suprug kraljice Viktorije. On je bio Nemac i smatrao je da bi bilo dobro, da neki od običaja u Nemačkoj, prenese i u Englesku.
I gradovi i sela ukrašeni su božićnim lampicama i to je događaj koji započinje još u novembru. Najlepša svetla su ona u Londolu na Oxford Street-u.
Naravno da njihova deca veruju u Deda Mraza, te za Badnje veče pored kamina ili kreveta, zakače čarape za poklone. Takođe, pored čarapa, veoma često ostave neki alkohol i pitu za Deda Mraza, ali u poslednje vreme, sve više se ostavlja bezalkoholno piće, jer ipak Deda Mraz mora da vozi sanke. Za Veliku Britaniju je od velikog značaja odlazak na večernju službu gde svi zajedno pevaju božićne i crkvene pesme.
Glavni Božićni obrok se jede u vreme ručka ili rano popodne. Ono što se može naći na trpezi su pečena ćuretina, raznovrsno povrće, ali najviše grašak, šargarepa i krompir, nadevi, pa čak i kobasica i slanina. Ono što je neizostavno na njihovom stolu, jeste prokelj.
Dezert je veoma bitan, te se uglavnom sprema Božićni puding, pite i jede su puno čokolade.Trifle je popularan dezert koji se pravi u velikoj posudi i sastoji se od sloja rolata na dnu posude, zatim red voća, preliven je slojem krema, a potom šlag na kraju. U Škotskoj se rolat potapa viskijem, a kao voće koriste se maline i njihova verzija se zove Tipsy Laird. Postoji i još jedan dezert po kojem je poznata Velika Britanija, a to je torta. No, torta nije baš omiljena svima, jer je tradicionalno bogata voćem, marcipanom i šlagom.
U Škotskoj, novogodišnja noć je bitnija od Božića i ona se naziva Hogmanay. Naziv je dobila od ovsene torte koja se tradicionalno davala deci u novogodišnjoj noći. I u Škotskoj postoji verovanje, da prva osoba koja kroči u kuću, donosi sreću toj porodici. I najviše se veruje da stranci donose sreću.
U delu Južnog Velša, postoji tradicija "Mary Lwyd". Konjska glava, koja naravno nije prava, ukrašava se trakama i postavlja na vrh motke, a telo je pokrivač ispod koje se neko skriva, zatim konj i sledbenici idu od kuće do kuće, puštaju muziku i pevaju. U nekoliko sela u Severnom Velšu, tradicionalno je Pligain pevanje i obično se izvodi u ranojutarnjoj službi na Božić od 03:00 do 06:00h. U prevodu naziv tradicije znači kukurikanje petla.
Do nove države i nove Božićne tradicije...Merry Christmas!
Comments
Post a Comment