🎄Blogžić #19: Božićna tradicija Holandije. Da li je Sv.Nikola bitniji od Božića?
Za mnoge druge zemlje širom sveta, 25.decembar je najbitniji dan u tom mesecu, ali ne i za Holandjane. Za njihovu decu, Badnje veče nije ono što je najbitnije u decembru, nego je to 5.decembar, Pakjesavond kada im Sinterklaas, odnosno Sv.Nikola donosi poklone. Dan svetog Nikole je 6.decembra, ali dan pre su glavne proslave, jer već šestog, on napušta Holandiju preko luke u Roterdamu i putuje nazad u Španiju.
Sinterklaas je zaštitnik dece, moreplovaca, ali i prostitutki, što je u Holandiji veoma rasprostranjeno i legalizovano. U prethodnom tekstu o svetom Nikoli, mogli ste videti priču o ocu i tri ćerke kojima je sveti Nikola pomogao, ubacivši zlatne novčiće kroz prozor, kako bi imali za miraz, bez kojeg se nisu mogle udati i da se izbave iz prostitucije. U to ime, njegov pomoćnik nosi džak za čokoladnim novčićima uvijenim u zlatnu foliju i deli deci.
Holandska tradicija kaže da sveti Nikola živi u Madridu i svake godine bira drugu luku da bi stigao u Holandiju, kako bi što više dece imalo priliku da ga upozna. Sve počinje prve subote nakon 11.novembra, kada Sinterklaas putuje u neki grad u Holandiji. On putuje sa svojim slugama Zwarte Pieten ili Sooty Pieten. Kada stignu na obalu brodom, sva crkvena zvona zazvone.Sinterklaas nosi crvenu haljinu i jašući na belom konju, sa svojom povorkom prolazi kroz grad. Deci se govori da on vodi evidenciju o njihovom ponašanju tokom godine, te ona što su bila dobra dobiće poklon, a one nevaljale će njegovi pomoćnici strpati u džak i odvesti u Španiju. Uveče pored kamina ili prozora, deca ostavljaju umesto cipela drvene klompe, nadajući se da će im Sinterklaas ubaciti slatkiše. Ali i oni ostavljaju takođe i seno i šargarepu u klompama za njegovog konja da se posluži.
Na proslavi Nikoljdana, jedu se posebni biskviti, a jedna od vrsta se naziva letter blanket, koji se pravi od marcipana ili peciva, u obliku slova gostiju koji su na proslavi. Pepernoot je još jedan biskvit koji se pravi od cimeta i začina, umešani u pecivo. Od poklona koji poklanjaju jedni drugima, obično su stvari koje će im služiti u nekom od njihovih hobija.
U Holandiji, Božić je mnogo mirniji praznik i on protiče uz crkvenu službu i porodični obrok. Na Badnje veče, deca veruju da će ih posetiti Deda Mraz koji dolazi iz Laponije i da će im doneti još poklona, pored onih koje su dobili od Sinterklaasa. Božić se naziva Eerste Kerstdag, a drugi dan je Tweede Kerstdag i to je dan kada se posećuje rodbina.
Na dan svetog Nikole, nema bolje zemlje od Holandije da se upoznamo o Božićnoj tradiciji. Do neke nove države...Vrolijk Kerstfeest!
Comments
Post a Comment