🍁 Blogtobar #31: Transilvanija - da li zamak grofa Drakule zaista pripada Drakuli?
Photo: @view.genial.ly |
Poznata po karpatskom pejzažu i bogatoj istoriji, Transilvanija je regija koja je smeštena u centralnoj Rumuniji. Sibiu je srednjovekovni grad smešten u srcu Transilvanije. Igrao je značajnu ulogu u istoriji regiona, a jedno vreme je čak bio i glavni grad Transilvanije. U kasnom srednjem veku naselili su ga nemački doseljenici. Stari grad je podeljen na Gornji grad, koji je nekada bio tvrđava i na Donji grad koji se nalazi iza zidina citadele.
Photo: @viator.com |
U Sibiu možete posetiti Most laži koji datira iz 19.veka. Legenda kaže da most ima uši i ukoliko se na njemu iznese neka laž, on će se srušiti. Takođe, ovaj grad krasi lep trg Piata Mare. Zanimljivost prilikom obilaska grada pružaju gradske zidine. Ove zidine jasno pokazuju koliko je grad bio dobro branjen.
Photo; @travelshewhere.net |
Segešvar je jedan od najboljih srednjovekovnih gradova u Evropi. Grad je bio svedok srednjovekovnih opsada, kuge, revolucionarnih bitaka i kraljevskih izbora. Pored mnogobrojnih istorijskih ličnosti koji su zaista važni za istoriju grada, mnogi za ovaj grad kao najbitniju činjenicu vezuju knjigu o Drakuli i o vampirima. Zanimljivo je da sam autor Bram Stoker, nikada nije posetio Segešvar, ali njegova knjiga je značajno uticala na turizam ovog mesta.
Photo: @bescali.ro |
Alba Lulia je grad smešten na reci Mureš. Bio je sedište rimokatoličke biskupije Transilvanije. U decembru 2018.godine Alba Lulia je proglašena prestonicom Velike unije Rumunije.
Photo: @transylvaniabeyond.com |
Jedan od najvećih gradova je Brašov i sastoji se iz dva dela: jedan je istorijski koga su izgradili Saksonci, a drugi je industrijski i ne baš turistički prihvatljiv. Stari istorijski deo je onaj koji mami turiste i pomešan je stilovima gotske, barokne i renesansne arhitekture. Okružuju ga planine i šume koje su jedno od najvećih prirodnih staništa mrkog medveda, divlje mačke i vukova u Evropi.
Photo: @tripadvisor |
A na samo dvadesetak minuta od Brašova nalazi se Dvorac Bran, koji je poznat po Drakuli, legendi Transilvanije. 1212. godine, nemački vitezovi su sagradili drveni zamak Dietrichstein, kao utvrđenje na ulazu u planinsku dolinu južnih Karpata i kroz njega su prolazili trgovci. 1242.godine uništili su ga Mongoli. 1377.godine je počela izgradnja kamenog dvorca, a dvorac bran je prvi put upotrebljen 1378.godine u borbi protiv Turaka.
Dvorac Bran zapravo nikada nije ni pripadao Drakuli, jer Drakula nije ni postojao, nego je to samo lik romana Brama Stokera. Mnogi Vlad Tepešu pripisuju lik grofa Drakule, iako on nikada nije ni živeo u zamku, ali se veruje da je tamo proveo dva dana zarobljen u kuli kada su Turci vladali Transilvanijom.
Photo: @themayor.eu |
Danas, nekako je simbolično bilo da vam predstavim Transilvaniju, jer ona je uvek asocijacija za Halooween koji je karakterističan za mnoge zemlje širom sveta. Ono što možda niste znali, jeste da je Noć veštica takođe poznata i kao Noć svih svetih, proslava koja se obeležava uoči zapadnohrišćanskog praznika Svih svetih. Obeležava vreme u liturgiju posvećenog sećanju na mrtve, uključujući svece, mučenike i sve preminule.
Comments
Post a Comment